Abana

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 15.03.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Ahmet Kabaalioğlu

Abana Kastamonu'nun sahil ilçelerinden biridir. Diğer sahil ilçelerine göre daha turistik bir yapısı vardır.Yaz ayları oldukça kalabalık bir kasabadır. Kışları ise bir o kadar sessiz ve sakindir. Kastamonu'ya ve İnebolu'ya sürekli ulaşım vardır. Ayrıca sürekli akşamları İstanbul'a otobüs vardır. Yine Kastamonu havalimanından İstanbul'a havayolu ulaşımı vardır.
İlçenin hemen doğusunda balıkçı barınağı olarak kullanılan bir limanı vardır.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Liman hemen ilçenin doğusunda yer almaktadır. Yelkenli teknelerin girmesi çok güçtür. Neredeyse bu bölgedeki tüm barınak ve limanlarda olduğu gibi bu limanda da inşa hatası vardır. Bu yüzden limanın ağzı ve mendirek etrafları kum bankı ile dolmuştur. Bu yüzden mecbur kalmadıkça yelkenli tekne ile girmeye çalışılmamalıdır. Eğer girmek zorunda kalınırsa ana mendireğe yani yeşil fenere çok yakın olan kanaldan sürekli iskandil ederek girilebilir. Limanın ağzı tam doğuya bakmaktadır. Batıdan yaklaşmalarda ilçeyi geçtikten sonra yeşil mendirek hemen görülür. Batıdan gelirken İnebolu Abana arasında burun seyri rahatlıkla yapılabilir kıyıda çapariz verecek bir su altı yapısı yoktur. Yine doğudan yaklaşmada da benzer şekilde bir kıyı yapısı vardır. Belirgin bir çıkıntı halindeki karadan ayrılmış vaziyette duran Hacıveli Kayası bordalandıktan sonra limanın yeşil ve kırmızı mendirekleri net seçilebilmektedir. Kuzeyden yaklaşmada ise ilçenin kurulu olduğu vadi kerteriz alınarak yaklaşıldığında hemen iskele baş omuzlukta liman karşımıza çıkacaktır. Çok uzaklardan ise İsfendiyar dağlarının en yüksek noktası Yaralıgöz Tepesi görülmektedir.

Yanaşma, Demirleme: 

Limana girdikten sonra tali mendirekle kıyı arasında olan koltukta demirleme yapılabilir. Draftı düşük tekneler iskeleye de bordalayabilirler. İskele diplerinde 2 metre civarında su vardır. Yer bulmak güçtür, genelde küçük balıkçı teknelerine aborda olunabilir. Limanın içi korunaklıdır, hakim havaların hepsine kapalıdır.

Tesisler: 

Limanın hemen batısında kısa bir yürüyüşle şehir merkezine varılır. Merkezde atm,banka, marketler ve lokantalar gibi imkanlar vardır. Yazın her tarafta bir sürü çay bahçesi ve turistik tesisler vardır. Oldukça hareketlidir. Ama kışın bu hareketli görüntü yerini sessiz ve ıssız bir yapıya bırakır. Sanayi ve ekipman ihtiyaçları için karayolu ile 20 dakikalık mesafede olan İnebolu'ya ya da 1,5 saatlik mesafedeki İl merkezi Kastamonu'ya gidilebilir. Taksi ve dolmuş imkanı vardır.

İmkanlar: 
Map: 
Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.
Windy: