Büyük Sarsala

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 26.10.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Mehmet Erem

Havalimanı'na yakınlığı ve asfalt yolu sayesinde misafir indirmek için ideal nokta.

Yanaşma, Demirleme: 

Belediye tarafından atılmış tonozlardan birini kullanabilirsiniz. Kalabalık değilse kıç halatıyla uğraşmanıza gerek yok, alargada takılabilirsiniz. Ama tonozlar dolu ise, sonradan gelenler demir atıp kıçtan kara yapmak zorunda kalacak. O yüzden sizin de arkanızı bağlamanız uygun olacaktır.

Burası çok kullanılan bir koy. Ağaçlara bağlanmayın! Zaten üzerlerindeki hasar gözle görülür seviyeye geldi. Makul aralılarla betona gömülü babalar var.

Tesisler: 

Özel işletilen bir plaj var. Dalaman ve çevre halkın haftasonu mekanı.

İskeleye baştan kara yanaşabilirsiniz, ama yolcu indirip bindirme süresinden uzun konaklayamazsınız.

Bu iskeleden Dalaman havalimanı taksi ile 35-40 dakika sürüyor. (85 TL, 2018) Yaz boyunca havalimanı taksi kooperatifinin üç taksisi 24 saat nöbet bekliyor. Kış aylarında önceden arayıp çağırmak gerekiyor. Bir de Pazar akşamları yoğunluk oluyor. Önceden bilgi vermekte fayda var.

Diğer: 

Sarsala iskelesi vaktinde Dalaman ve Ortaca ovalarından Mısır'a yapılan hububat sevkiyatı için yapılmış. Eski iskelenin ve gümrük binasının kalıntılarını görmek mümkün.

Eğlenceli de bir hikayesi var:
Abbas Hilmi Paşa, 1905’te ‘Nimetullah’ isimli yatıyla Sarsala Koyu’na gitti. Dalaman, o günlerde henüz yoktu, sadece deniz kenarında sazlardan yapılmış 30 evlik Söğüt isimli bir köy vardı ve Dalaman verimli bir ovadan ibaretti. Av hayvanlarının cirit attığı uçsuz bucaksız ovayı gören av meraklısı Hıdiv, bölgeyi çok beğendi.

Hıdiv, Sarsala Koyu’na iskele ile depo inşa ettirdi ve koydan çiftliğe uzanan bir de yol yaptırttı. Yolun her iki tarafına Mısır’dan getirttiği okaliptüs ağaçlarını diktirirken çevredeki bataklıkları da kurutturdu.

Abbas Hilmi Paşa, ikinci aşama olarak çiftliğinin bulunduğu Dalaman’a bir av köşkü ve aynı anda İskenderiye’ye de bir tren istasyonu inşa ettirmeyi planladı. Binaların yapımını Fransız mimarlara havale etmişti. Fransa’dan yola çıkan ve av köşkünün malzemeleri ile binanın projesini taşıyan gemi Dalaman’a, tren istasyonunun malzemeleri ile projesini taşıyan diğer gemi ise Mısır’a gidecekti. Ancak yolda bir karışıklık oldu ve Mısır’a gitmesi gereken gemi, yükünü Sarsala Koyu’ndaki iskeleye boşalttı.

Hıdiv’in Dalaman’daki işçileri, karışıklığın farkında olmadan malzemeleri develere ve katırlara yükleyerek, Abbas Hilmi’nin köşkünün bulunduğu yere götürdüler. Gemiyle gelen ustalar ve Hıdiv’in adamları da, efendilerine sürpriz yapmak için hemen binanın yapımına giriştiler. Fakat son derece garip bir karışıklık yaşanmış, Dalaman’da planlanan av köşkü değil, istasyon binası inşa edilmiş, Mısır’a giden diğer gemideki malzeme ile de mükemmel bir av köşkü yapılmıştı.

Eksikler de kısa sürede tamamlandı ve Dalaman’daki binanın etrafına Mısır’dan getirilen palmiyelerle hurma ağaçları dikildi. Tren yolunun bulunmadığı Dalaman’a istasyon binası yapılması Hıdiv’i hayli şaşırttı ama binayı yıktırmadı ve istasyonun yanına bir de cami inşa ettirdi.

İletişim Bilgileri: 
Kapıkargın Köyü'nde Köşem Market (Halil) 0530 3989556
İmkanlar: 
Map: 
Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.
Windy: 
Fotoğraflar: