Bartın Deresi

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 28.03.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Ahmet Kabaalioğlu

Çok eski dönemlerden beri küçüklü büyüklü tüm denizcilere ev sahipliği yapmış bir deredir. Karadeniz'in en güzel doğal limanıdır. Çok yakın zamana kadar Karadeniz'in tüm yükünü çeken çektirmeler bakım onarım ve kışlamalarını yapmak için Bartın Deresini tercih ederlerdi. Zehirli boya kullanılmadığı dönemlerde seyirde olmayan tekneler altlarını temiz tutmak için deredeki iskelelere aborda olurlar ve nehrin akıntısı sayesinde yol yapar vaziyette dururlarmış.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Bartın Limanı fenerlerini kerteriz alarak yaklaşma yaptığınızda , derenin ağzını da görmüş olacaksınız. Hemen Limanın yeşil mendireğinin dışı , derenin girişidir. Mendireğe yakın girildiğinde altımızda 6-8 metre su olacaktır. Girişte sancağa çok yakın olmadığımız sürece risk yoktur. Ayrıca dere boyunca seyirde de derinlikler yeterlidir. Giriş ve içeriye seyirde mümkün olduğunca orta nokta ve iskele tarafı tercih edilmelidir. Yelkenli teknelerin dereye girmesinde risk yoktur. Yelkenli tekneyle ben derede seyir yaptım. Derinlik dışında dikkat edilecek bir diğer husus dere üzerinden geçen elektrik telleridir. Eğer çok içerilere , köprüye kadar gitmeye çalışmazsanız teller de bir sorun çıkarmayacaktır. Nehrin debisi çok büyük yağış sonrası falan değilse, hiç bir tekneyi seyirde zorlamayacaktır. Derenin daraldığı kıvrımlarda derenin debisi biraz artabiliyor ama normal zamanlarda seyre engel ve hissedilir bir akıntı yoktur.
Her havaya kapalı ve korunaklıdır. Büyük fırtınalardan önce girdiğimiz takdir de giriş esnasında da sorun yaşamayız.

Yanaşma, Demirleme: 

Derede yanaşma , dere kenarındaki ahşap iskeleler aborda olmak şeklinde yapılmaktadır. İstenilirse ve gerek görülürse demir atılabilir, zemin iyi demir tutar. Eğer boş iskele bulunamazsa iskeledeki teknelere aborda olunabilir. Lumbozların sinekliklerini takmak önemlidir. Etraf sazlık ve yeşillik olduğu için bolca sinek, çekirge ,arı ve benzeri haşerat rahatsızlık verebilir. Tekneden ayrılacaksak iyice kapatmalıyız. Tabiki bu yaz ayları için geçerli. Kıyıda bağlanılacak kuvvetli bir yapı yoksa hem demir atıp hem aborda olmak daha doğru olacaktır. Olaki kıyıdan alınan koltuk alınan yerde kopma vesaire yaşanırsa demir teknenin başını tutacaktır.

Tesisler: 

Dere kenarında hizmet alınabilecek imkanlar sınırlıdır. Bu yüzden tıoplu taşıma yada taksi ile yaklaşık 10 km içerideki vilayet merkezine gidilmelidir. Bartın Merkezde her türlü imkan vardır. Sanayi, hastane, postahane, bankalar, oteller, marketler, restaurantlar ve neredeyse her türlü imkan mevcuttur. Ayrıca sürekli olarak büyük şehirlere otobüs ile ulaşım vardır.

Diğer: 

Yakıt ve su bidonlarla alınabilir, yada bazı iskelere tankerle getirtilebilir.

İletişim Bilgileri: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.
Windy: 
Fotoğraflar: