Göcek

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 19.10.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Mehmet Erem

Türkiye’de yatçılığın cennet köşelerinden, belki de en önemlisi. Dalaman havalimanına çok yakın olması ve neredeyse her havaya kapalı bir iç deniz gibi, korunaklı ama pırıl pırıl suyu olan, yeşil bir bitki örtüsü ile kaplanmış sayısız koyları sayesinde herkesin hayran olduğu bir coğrafya.

Ancak Göcek merkezin tamamı artık devasa bir marina görünümü almış durumda. Hem şehirin, hem de yüzlerce teknenin atığı yüzünden merkeze yakın denizin keyfi kalmadı.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Güneyden gelişte şehir ışıkları ve demirdeki tekneler ile fenerler ve işaretler karışabiliyor. En belirgin olanı Port Göcek Marina'nın girişini gösteren lateraller.
Sonrasında diğer tüm iskele ve marinaların kendi giriş ışıkları var.

Yanaşma, Demirleme: 

Marinalarda bot ve palamar bulmak mümkün, çoğunda tonoz var.
Alternatif diğer teknelere dikkat etmek kaydıyla koyda demir atıp alargada kalmak. Dip uygun, iyi demir tutuyor.

Tesisler: 

2018 yazında gümrük ve pasaport kontrol noktası açıldı, giriş/çıkış limanı haline geldi. Gümrük iskelesi Marintürk ile Skopea arasında. Ancak önündeki derinlik yelkenli tekneler için çok sınırda. Yanaşılmasını beklemiyorlar. Yakın bir yerde demir atıp botla çıkmak gerekiyor.

Göcek bu civarda Marmaris ve Fethiye ile beraber teknecilik ile ilgili her türlü imkana sahip en önemli merkezlerden. Marin malzemesi satan on küsur dükkan var, bazılarının stokları etkileyici. Ellerinde olmayan malzemeyi de bir iki gün içinde getirebiliyorlar.

İletişim Bilgileri: 
Çamaşır Yıkama: Ayşem Çamaşırhanesi, Yalçın Gökmen, +90 532 709 19 52, +90 252 645 11 40
Turmepa (Yaz boyunca tekne ile atık alım hizmeti) : +90 537 396 95 28
Acente : İlhay +90 535 986 25 99
İmkanlar: 
Map: 
Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.
Windy: