Gökliman

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 09.02.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Alaettin Umut, Fatih Tanış, Mehmet Erem

Sığacık Körfezi'nin güneybatısında, karadan ulaşımı toprak yolla mümkün, eski bir balık çiftliği koyu. Kokar adıyla da biliniyor. Çiftliğin kendisini koydan çıkarttılar ama binaları ve gözleme kuleleri ile eski kalıntıları hala koyda.
Dibi iyi demir tutan, her havaya kapalı güvenli bir koy.
Etrafta yerleşim yok.
Tek dezavantajı çok kapasiteli bir yer değil, en fazla 4-5 tekne alır.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar

Koyun açığında balık çiftliği ve kırmızı çakarlarını görmek mümkün. Gözlem kulesi hemen güneyinde. Girişte sancakta balık çiftliği yapılarından önce bir koy ve adacık var. İçeri girildiğinde koyun ortasında 2 adet şamandıra mevcut. Bağlanma halatları yüzer. uzak geçilmesi önemli. Şamandıraları geçtikten sonra koyun tam ortasında balık çiftliği kalıntıları nedeniyle ciddi birikme var. Burada tekneye çapariz verecek ve pervaneye dolanabilecek her türlü atık mevcut. Özellikle gece çok dikkat edilmeli. Botla koyun sonuna kadar gidilmek isteniyorsa mutlaka uygun bir ayakkabı giyilmeli. Zemin yoğun erişte ve kıyıya yaklaşınca çok sığ. Suya atlayıp botu çekerek götürmek gerekir.

Yanaşma, Demirleme

Koyun en dibi iyice daralıyor. 6-8 metrelere demir atıp kıçtankara olmakta fayda var.
Diğer alternatif balık çiftliği tonozlarından birini alıp alargada kalmak.
Uzun koltuk ile kıçtankara olmanın bir diğer yöntemi, orta bölümde, yine eski çiftlikten kalma yükleme iskelesi. Sahilde bağlanma yapıları bulmam mümkün. Yüksek kayalar arasına gerilmiş çelik tel ve palangalardan tanımak mümkün. Derin suya >20 metre demir atıp tornistanla yaklaşmak gerekiyor.

Tesisler

İçerde telefon çekmiyor.

İmkanlar

Yeni yorum ekle
Map
Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.
Windy
Fotoğraflar