Gönlücek (Günlücek) Bükü

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 03.03.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : ali boratav

Hisarönü'nün ilginç koylarından biri. Günlücek Koyu 2 mil kuzeydoğu yönünde uzanan bir kıyı şeridi olarak da görülebilir. Dibinde Dil Burnu doğu yönünde küçük bir çıkıntı yapar ve bu uzun kıyı şeridi bir koy görüntüsü kazanır.
Günlücek'in kıyıları boyunca 10 kadar irili ufaklı bük vardır. Bunların çoğunluğu batı kıyısında ve melteme korunaklıdırlar. Sadece dibinde iki küçük bük kuzeyli ve doğulu rüzgarlara limandır.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Günlücek'e batı yönünden girdiğinizde ilk ve en derin bükün adı "Dimitri"dir. Ardından 7-8 küçük bük daha sıralanır. Bunlar ancak 1-2 teknenin girebildiği özel yüzme havuzları gibidir (çoğuna tek tekne demirleyebilir). Büklerin tümü benzer yapıdadır. Dağlardan inen bir vadi, pek çoğunun azmakları da vardır. Kıyı şeridinde küçük-büyük bir yeşillik-ormanlık alan sonra yamaçlar boz kayalık ve maki örtüsü.
Denizde yaklaşırken özel olarak dikkat edilmesi gereken bir su altı tehditi yoktur.
Koyun dibinde kuzey doğu yönündeki genişçe bükün ismi ise "Karaali"dir. Bu bük Poyraz'a; ve Dil Burunu'nun batıya dönen ucundaki bük bölgede zaman zaman korkutucu olabilen Keşişleme fırtınalarına limandır.

Yanaşma, Demirleme: 

Kıyıya genellik 20-30 metre kıçtan kara yanaşılıp kıçtan kara olunur. Fazla yaklaşılmaz çünkü çoğunda koy dipleri hızlı sığlaşır.
Sadece Karaali'nin güneydoğu yakasında kıyıdan 10-15 metre kadar açığa çıkan 40 50 santim derinliğindeki kayalık sualtı terası tekneler için tehlike yaratabilir. Özellikle zayıf görüş ortamında dikkat!

Tesisler: 

Yoktur

Map: 
Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.
Windy: