Gemile Adası

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 16.01.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Fatih Tanış, Hakan Tiryaki

Gün boyunca günübirlikçi tekneler korkunç bir gürültü çıkartsa da, gece bir anda huzurun çöktüğü, tarih içinde konakladığınız muhteşem bir nokta.

Tarihi ada mutlaka gezilmeli. Tercihan gün batımından bir saat önce yürüyüşe çıkın. Hem günübirlikçiler çekilmiş olur, hem de sıcak altında erimemiş olursunuz. Yürüyüşünüzü günbatımında fener tepesinde olacak şekilde ayarlarsanız, Kapıdağ yarımadası üzerinde batan güneş ile gününüzü taçlandırmış olursunuz.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Batı veya Kuzeybatı estiğinde, kanaldan kuvvetlenerek gelen rüzgar, kıçtan kara yapmış teknelere yandan yüklenerek oldukça rahatsız edici bir ortam yaratıyor.

Rüzgaraltınız müsait ise, kıç halatını başa taşıyarak tekneyi rüzgara karşı çevirebilirsiniz. Veya az ilerdeki Beştaş koyuna sığınabilirsiniz.

Ekim ortasında, hava muazzam sakin olmasına rağmen iki gece üstüste, geceyarısından sonra, doğudan bir kaçak esti. Bir-iki saat esip kesildi.

Yanaşma, Demirleme: 

Gemile Adası ile anakara arasındaki kanalda sakin havada demirde kalınabilir. Orta hat çok derin olduğu ve yoğun trafik olduğu için mutlaka kıçtan kara yapılmalıdır. Anakaraya da kıçtan kara yapılabilir, ama çoğunluk adaya bağlanmayı tercih ediyor

Kanalın ortası çok derin ve iki tarafa da yaklaşana kadar sığlaşmıyor. Bu yüzden 20-25 metrelere demir atmak gerekiyor. Kıç halatlarını ise kıyıdaki tarihi kalıntılar arasındaki kayalara bağlıyoruz.

Tesisler: 

Gemile Bükü'deki restorana botla ulaşmak mümkün. Hatta isterseniz restoran kendi botuyla sizi alacaktır. Ama bu restoran hakkında bugüne kadar olumlu hiçbir şey duymadık.

Sezon boyunca küçük teknelerinde gözleme yaparak dolaşan yaşlı bir çift var. İşlerini asgari tacizle yapıyorlar. Gözlemeler de gayet lezzetli ve böyle bir ortam için fiyat / performans oranı çok başarılı.

Map: 
Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.
Windy: 
Fotoğraflar: