Küfre

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 31.07.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : ali boratav

Yediadalar'ın kuzey doğu kesiminde, yine aynı yönde 0.3 mil karanın içine giren, tropikal bir atmosfere sahip bir koydur. İçinde 3 demirleme bölgesi bulunur. Dibindeki sazlık-bataklık bölgede de çok keyifli doğanın her rengini görebileceğiniz, her keyfini yaşayabileceğiniz bir tesis vardır. Kuzey batı köşesinde her hava koşulunda, yani batı-karayel ve kuzey yönünden en şiddetli fırtınalarda bile emniyette kalabileceğiniz küçük iki alan vardır. Bu küçük emniyetli bölgelere ancak 1-2 tekne sığınabilir.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar

Kuzeydoğu kıyısındaki restoran önündeki sığlığa dikkat! <1 metre. Bot bile giremez..

Yanaşma, Demirleme

Kuzeybatı kıyısı: Köşe noktası Karayel'e tam koruma sağlar. Kıyı şeridinde sert havalarda hafif soluğan olabilir. Koy ortasına doğru demir atılıp kıçtankara yanaşılır. kıyıdan koltuk halatı alınır. Kıyıya 3-5 metre mesafeye kadar güvenle yanaşılabilir. Hızlı sığlaşma yoktur.
Kuzeydoğu köşe: Burada 30 metre genişliğinde toprak bir platform göreceksiniz. Bu platformun 2-3 metre yakınına kadar derin su vardır. Gulet trafiğinin yoğun olduğu günlerde, guletlerin bu platforma yanaşıp paserellalarını karaya dayadıklarını görebilirsiniz. Restorandan bu köşeye bir su hattı çekilmiştir. Kıyıda su boldur. Teknelere buradan ücreti mukabili su ikmali de sağlanır.
Doğu koyu: 100 metre kadar karanın içine giren denizi daha berrak ve lacivert bir bölgedir. Ancak çok sakin havalarda gündüz molalarına uygundur. Meltem hafifçe başlasa bu koy dalga alır. Çoğunlukla hafif soluğan olur, ama sakin havalarda rahatsız etmez.

Tesisler

Koy dibindeki ağaçlar içindeki tesis yerel insanlar tarafından işletilir. Koyun dibindeki deltaya dökülen azmak restoranın çevresinden dolaşır. Köprülerden geçer sudaki kaplumbağaları, balıkları seyrederek hoşça vakit geçirirsiniz. Çoğunlukla taze balık bulunur. Restoranın arkasındaki bostanda, çarşıda manavda göremeyeceğiniz nefasette sebze-salata yetiştirilir.
Eskiden Gökova'nın efsane simalarından Kambur Ali burada yaşardı. Rahmetli oldu.

Map
Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.
Windy