Limanağzı

Birincil sekmeler

Bu sayfaya yukarıdaki "Düzenle" butonunu kullanarak katkıda bulunabilirsiniz.

Haritalarda Bayındır Limanı olarak da geçiyor, ama yerel herkes Limanağzı diyor.

Kaş'a taş atımı mesafede, ama Kaş'ın kargaşasından uzak. Botunuza güveniyorsanız burada geceleyip Kaş merkezin imkanlarından faydalanabilirsiniz.

İsterseniz beach'lerin önlerindeki iskelelere bağlanabilirsiniz. En Güneyinde, en dipte yer alan Nuri's Beach'in önlerinde demirlerseniz sabah güneşinden etkilenmez, geç saatlere kadar uyuyabilirsiniz.

Bölgenin hakim rüzgarı Batılı olmasına karşın Limanağzı içerisinde dönerek sizi Doğudan bulur, şaşırmayın.

Limanağzı, Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Alanı içerisinde yer almaktadır. Ticari ve Amatör Balıkçılığa kapalıdır.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Fenerin önünde KuzeyDoğu yönünde kayalık su altında devam ediyor. Geniş dönülmeli. Fenerden itibaren koyun içinde doğru yaklaşık yarım millik bir mesafe dalış bölgesidir ve son derece aktif olarak kullanılır. Dolayısıyla feneri dönerken açıktan ve dalıcıları kontrol ederek dönmenizde fayda vardır.

Batı kıyısında, eskiden balık çiftliği olarak kullanılan bölgede iki adet tonoz dalış okulları tarafından kullanılıyor. Bu alanda seyir yaparken ve demir atarken çok dikkatli davranılmalı.

İki tonozun 500 metre kadar ilerisinde bir tonoz daha yer alır. Bu tonoz da dalış tekneleri tarafından kullanılmakta olup hemen altında 20 metre derinlikte popüler bir uçak batığı vardır.

Yanaşma, Demirleme: 

GüneyBatı kıyısına kıçtan kara olunabiliyor. Demiri 15-20 metre derinliğe bırakmak gerekebilir. Kalabalık olmayan dönemlerde alargada kalınabilir.

Geç saatte geldiyseniz dalış okullarının tonozlarına bağlanabilirsiniz. Ama gece dalışı için gelen bir okul olursa ayrılmanız gerekir. Sabah da 9:30 gibi tonozu bırakmanız gerekir.

Tesisler: 

Limanağzı'nın karadan yolu yok, ama Kaş merkezden düzenli çalışan dolmuş tekneler sayesinde plajlar ve oteller var. Bot ile çıkarsanız büfelerden bazı ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.