Sifnos

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 15.09.2017
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

Mücevherciler ve seramikçiler adası. Evli beyler hanımları götürürken iki kere düşünmeli.

Batı ve güney yakalarında altı küsur konaklanabilecek koy var. Ana liman Kamares, bilgiler aşağıda. Ayios Yeoryios ve Vathi daha sakin koy arayanların tercihi.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar

Adanın kuzey batı ucunda, karadan 500 metre açıkta 1 metre yüksekliğinde bir kayalık var. Dalgalı havada çok zor gözüküyor. İşaretli değil.

Yanaşma, Demirleme

Feribot iskelesinin arkasındaki limana demir atılarak 10-15 tekne kıçtan kara yapabiliyor. Elektrik ve su var.

Diğer

Merkez kasaba Apollonia. Tüm sahillere buradan ayrı ayrı yollar gidiyor, bir sahil yolu yok. Bu sayede de tüm sahiller korunmuş. Sahil kasabalarında bile yok denize kadar inmiyor, arabanızı ücretsiz otoparka bırakıp son 20-30 metreyi yürüyorsunuz.

Yemek için Kamares'de güzel seçenekler var, ama pek çok insan Apollania'ya çıkmayı tercih ediyor. Labirent gibi yollarıyla biraz daha Yunan adası havasında. Kamares ise sahil boyunca plaj lokantaları var.

Gündüz araba kiralanırsa, Kastro ziyaret edilmesi gereken bir kasaba. Deniz kenarında tepe üzerine kurulu labirent gibi sokaklar ve kiliseler sunuyor.

Sifnos'un neredeyse her tepesinde bir manastır gözüküyor. Ama çoğuna araba ile ulaşmak mümkün değil, sıkı yürüyüş gerekiyor.

Araba ile ulaşılabilen Ayios Andreas manastırı ve yanındaki miken çağına ait antik kent (MÖ 13.yy) gerçekten etkileyici. Güneydeki Panagia Chryssopigi manastırı da teknik olarak adadan ayrı bir kaya üzerinde kurulu, bir köprü üzerinden ulaşılıyor.

Yürüyüş meraklılarına çok güzel rotalar var. Hepsi çok düzgün işaretlenmiş. Haritaları Kamares limandaki turizm danışmadan temin edilebilir.

İmkanlar
Map
Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.
Windy
Fotoğraflar