Sivriada

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 13.07.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Ahmet Kabaalioğlu, barisbaykan, Fatih Tanış, Mehmet Erem

Ek Bilgi; 2019 Haziran itibariyle sahile tel örgü çekilmiştir. Buradan yeni inşa edilen demokrasi adasina taş taşınmaktadır. Sahile çıkışa izin verilmemektedir.

Aktif yerleşim olmayan Sivriada, Prens Adaları'nın Neandros kayalığı ve Kaşık Adası'ndan sonra en küçüğüdür.
Adalar içerisinde Marmara denizcilerinin rahatlıkla gecelediği eski boş bir limandır.
Haydarpaşa Limanı'nın ilk mendireğinin inşaatı safhasında bu limandan taşınan kayalar için inşa edilen eski liman ve mendirek, belli oranda zarar görmüş olsa ve eskimiş olsa bile halen amatör tekneciler tarafından haftasonları kullanılmaktadır.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Girişte her iki tarafta da döküntüler bulunmaktadır.
Girişi ortalayıp, ama özellikle mendirek tarafından (kuzey) uzak geçmekte yarar var. Sert poyrazda içeri girerken mümkün olduğunca hızlı girip ağızda oyalanmamak gerekir. Çünkü akıntı çok kısa sürede güneye sürüklenip döküntülere çarpmanıza sebep olur. Bu yüzden içeri hızlıca girip akıntıdan kurtulduktan sonra manevraya başlamak doğru olacaktır.

Yanaşma, Demirleme: 

İçeri girildiğinde iskelede kalan rıhtıma aborda olunabileceği gibi karşıda kalan rıhtıma demir atarak kıçtan kara da olunabilir. Tavsiye edilen en iyi bağlanma şekli, demir atarak kıçtan kara olmaktır. Abordada gecelemek solugan yüzünden rahatsızlık verebilir. Gündoğusuna ve keşişlemeye açıktır bu havalarda kalmak risklidir. Ayrıca hızlı geçen feribotların ve büyük gemilerin dalgaları içerisini ciddi anlanda karıştırmaktadır. Demirleyip kıçtan kara olmayıp iskeleye aborda olan teknelerin koç boynuzlarını kopardıkları olmuştur.

Tesisler: 

Tesis yok.

Diğer: 
İletişim Bilgileri: 
İmkanlar: 

Yorumlar

Şimdilerde Kongre merkezi olarak belirtilen bir inşaat başladığı için , konaklamak artık uygun değildir. Yasak olmasa bile şantiye sahasıdır muhtemelen girip konaklamaya izin vermeyebilirler.

Yeni yorum ekle

Map: 
Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.
Windy: 
Fotoğraflar: