Soğuksu Limanı - Aydıncık

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 01.06.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Erol Akyigit

Aydıncık'a bağlı küçük bir yerleşim bölgesi. Yöre insanı seracılık ile geçiniyor. Ağırlıklı sera ürünleri patlıcan ve salatalık.
Aydıncık Limanı'nda bulunan balıkçı barınağına alternatif olarak düşünebilecek bir koy. Suyu tertemiz ve berrak, yakın çevresinde yerel restoran, çay bahçesi, küçük marketler var. Özellikle hafta sonları piknik ve kumsaldan yararlanmaya gelen insanlarla kalabalık olabiliyor.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar

Batıdan yaklaşırken yerleşim yerleri boyunca uzunan seralar belirgin şekilde göze çarpıyor. Girişin doğu ucunda ise 2 adet baz istasyonu anteni belirgin görülüyor. Haritalarda koy girişinde görülen şamandıra ve platform artık yok (2017 Eylül). (2019 Haziran hala yok:-) Giriş ve içerisi her ne kadar sığ ve dar izlenimi verse de, gerçekte oldukça rahat ve derinlikler uygun. Güney ve doğululu havalara açık olan koy, batı ve kuzeyli havalarda korunaklı. Ancak gece başlayıp, sabaha kadar süren, kuzeyinde ki vadiden gelen kuvvetli yerel rüzgara dikkat etmek gerek. Bu rüzgar her ne kadar dalga üretmese de, armanızda uğultulara neden olabiliyor.

Yanaşma, Demirleme

Dip yer yer erişteli, çoğunlukla kum. İyi demir tutuyor. Kıçtan kara olduğunuz takdirde, dönen rüzgarlardan daha az etkileniyorsunuz. Koy girişten itibaren doğu tarafı daha geniş olmak üzere, doğu ve batı yönlerde iki cep oluşturmuş. Batı yakası daha az solugan alıyor. Ortalarda 6-8 metrelere demir atıp, kayalıklara 10m kalıncaya kadar yaklaşabilirsiniz. Haritalarda görünenden daha derin suyu var. Giriş ortalandığı takdirde topuk vb. tehlikesi yok.

Tesisler

Koyun kuzeydoğu köşesi Antalya - Mersin yolunun hemen kenarında ve kumsal. Botla çıkarak çevrede ki restoranlardan faydalanabilirsiniz.

İmkanlar

Yeni yorum ekle
Map
Tam ekrana büyütmek için tıklayınız.
Windy
Fotoğraflar